Какъв е европейският пейзаж на онлайн игралната индустрия? Засега твърде пъстър и фрагментарен, показват анализите на представители на гейминг асоциациите от европейските държави. По време на Четвъртата Иезточноевропейска конференция на игралната индустрия, която се състоя днес в столичния хотел Арена ди Сердика, те запознаха присъстващите с нормативната уредба в страните си, както и представите си какви промени трябва да се извършат.
Нормативната база за модерните залагания като интернет, мобилни и телевизионни игри беше в центъра на дискусиите на конференцията. Конференцията предшества изложението за свободното време, игралната и развлекателната индустрия, която ще се проведе от 18 до 20 октомври т.г. в Интер Експо Център.
Като цяло, няма противопоставяне на онлайн и офлайн операторите, посочиха участниците. В повечето държави се наблюдава законодателна равнопхоставеност на двата вида залагания, макар че има и държави, в които на
Онлайн залаганията се гледа като заплаха на традиционния игрален бизнес
Според Кристиян Паску, изпълнителен президент на Румънската игрална асоциация на организаторите и производителите (RGAOP), в страната му е възприета ограничителна стратегия, съобразно белгийския модел. Той предвижда да бъдат предоставяни лицензи за онлайн залагания само за оператори, които вече притежават и лиценз за наземни операции.
Според Йън Декорте, адвокат и юридически съветник в Koan Legal Strategies, проблемът с този модел е, че той вече е отречен от Зелената книга на Европейската комисия, чието официално издаване предстои през ноември.
В момента голяма част от онлайн играчите работят без контрол и извършват нелоялна конкуренция, казаха участници в конференцията.
За да бъде успешна и ефективна, игралната регулация трябва да балансира интересите на всички заинтересувани страни, като на първо място това са изискванията на крайния потребител – играча, както и да защити техните интереси, смята Хелмут Кафка, вицепрезидент на Европейската федерация на игралната и развлекателната индустрия (EUROMAT).
Окрупняване на бизнеса
се очервава в повечето европейски държави. Това се предопределя предимно от нормативните изисквания в отделните държави за минимален брой игрални автомати в една зала, за минимални инвестиции и пр. Като цяло тази тенденция не се оценява положително от бизнеса, главно поради факта, че с подобни изисквания от него отпадат представителите на малкия и средния бизнес.
Онлайн контрол
Според представители и на Унгария, и на България, държавата ще извършва строг контрол върху онлайн залаганията. Унгарското законодателство, което вече е прието, предвижда да бъде ограничаван достъпъп до сайтове на оператори, които не притежават национален лиценз. Нещо повече, ще им бъде забранена реклама и ще бъдат блокирани преводите на финансови средства до тях, каза Иван Немет от унгарската асоциация на игралната индустрия.
Подобно становище изрази и председателят на Държавната комисия по хазарта Калоян Кръстев, който заяви, че се разчита на българските специализирани служби от ГДБОП да се справят със забранените сайтове и да ограничават достъпа до тях посредством напредналите технологии.
Нито една държава не може да си позволи прекомерното разпространение на онлайн игрите и това се постига с рестрикции в закона, смята Хелмут Кафка. По думите му който твърди, че е възможно прихващане на комуникации и онлайн плащания, или не знае за какво става дума, или казва истината. Пред THExperts той заяви, че е опасно правителствата да взимат желаемото за действителност. Според него е жизненоважно за игралната индустрия да осигури необходимия баланс между традиционните игри и интернет, телевизионните и мобилните залагания. Понякога политиците, в желанието си да подчинят нещата на максимален контрол или да съберат възможнос най-много данъци, пренебрегват добре познатата реалност, че онлайн секторът много лесно се изплъзва от всякакъв контрол, тъй като с днешните технологични способи всяка форма на цензура може да бъде лесно преодоляна, подчерта експертът.