03 Май 2024

Вие сте тук

Рекордният приток на туристи уморява Майорка

06.07.2016

"Tourist Go Home" ("Туристи, отивайте си у дома"): в Майорка, на испанските Балеарски острови, притокът от туристи не спира да нараства, защото летовниците са привлечени от климата и сигурността. Тази тенденция обаче започва да предизвиква скърцане със зъби.


Островът и единият милион негови жители очакват да посрещнат тази година над 10 милиона души, което ще бъде нов рекорд.


През юни тълпата вече бе толкова голяма, че една френска двойка, на почивка в Майорка и Менорка, стигнали до залив, заварден от полицията. "Не сме очаквали подобно нещо", посочва Матилд Буде, на 32 години.


Не особено гостоприемни графити "разцъфтяха" през пролетта по улиците на столицата Палма: "Вън туристите, добре дошли на бежанците", "Туризмът убива града". Кметството бързо изтри тези послания. Близо 80 % от икономиката на острова зависят именно от този сектор.


От дълго време Майорка посреща тълпи от германци и англичани, които идват на острова, за да изпитат сладостта от средиземноморския живот и плажовете му по схемата ол инклузив (All Inclusive) и с полети на нискотарифни авиокомпании.
Някои дори остават тук. Чужденците са 40 % от купувачите на жилища, според агенцията за луксозни имоти Engel & Vоlkers, в средновековния център на Палма.


Скандинавците, а от неотдавна и французите са сред купувачите, които могат да похарчат стотици хиляди евро за някоя къщурка.


Цените са непосилни за мнозинството живеещи тук, със съжаление казва Ясинта Галиндо, президентка на асоциацията на съседите от бившия квартал на рибарите Санта Каталина, гледайки обновената фасада на сграда, реставрирана съвсем неотдавна и продадена на чужденци. Този квартал с традиционни къщи на два етажа и дървени кепенци е на мода от три години. Тук се намира за продан рибарска къща, превърната в луксозна постройка на три ката, на цена от 577 500 евро. Винтидж бутици или център за отдавана под наем на "Vespa" избутват лека-полека традиционните магазини.


В една пешеходна улица едни след други са се наредили барове и ресторанти. Терасите им се изпълват със скандинавци и германци, пристигнали да вечерят още в 20:00 часа, когато испанците по традиция вземат аперитив.


Търговците и хотелиерите на острова не се оплакват при заетост от над 90% в активния сезон.


Някои жители на крайбрежните райони обаче се опасяват, че могат да бъдат прогонени от домовете си: в този квартал тристайно жилище се дава под наем за 700 евро, а средната заплата на сервитьор е от 1100 до 1200 евро.  Но пък заради това да искаме туристите да се махнат, не, заявява Хасинта Галиндо, твърдейки, че графитите "бяха само изолиран случай".

Не далеч от тук, жителите на квартала около катедралата Сеу настояват круизните кораби да бъдат по-добре организирани.
Те вече пропускат Тунис или Турция след атентатите и изсипват хиляди туристи за няколко часа, разказва Луис Клар, президент на асоциацията на съседите. "Има процент, който все още не е висок, но все пак съществува, на хора, които поставят под въпрос въздействието на туризма", разказва Биел Барсело, отговарящ за сектора в регионалното правителство.


Новото регионално правителство, ръководено от 2015 година от лява гражданска платформа, въведе от началото на юли такса от 2 евро максимум на възрастен, който нощува на архипелага. Очаква се приходите от налога да бъдат 60 милиона евро годишно и се планира да отидат за мерки за защита на наследството и природата на архипелага.


Според еколозите от сдружението GOB тази такса е недостатъчна. Те се страхуват от натиска върху природните ресурси като водата и настояват за ограничаване на местата за нощуване, които се предоставят на туристите. В Майорка хотелите предлагат 230 000 легла, според професионалисти от сектора. Тук обаче не влизат местата за нощуване при частни лица, подпомагани от Airbnb и consorts. Тези платформи допринасят за "усещането за насищане, нарастващо от две години", казва Маргалида Рамис, говорителка на GOB.


Майорка става "внучка на Барселона", втория по големина град в Испания, със съжаление коментира активистката. Претъпкването в Барселона е толкова голямо, че кметицата Ада Колау обяви през 2015 годин
а замразяване на отпускането на лицензи за хотели и глоби за неправомерно отдаване на апартаменти.

 

 

Източник: Франс Прес

 

Категории: 

THExperts бюлетин

Информирайте се за последни новини!

CAPTCHA
Този въпрос удостоверява, че сте реален потребител.
Subscribe to THExperts бюлетин feed